7 powodów, dla których nie jesteś w stanie się wzbogacić

Jesteś mądry, wykształcony, masz sporą wiedzę o świecie, a mimo to, jakoś nie jesteś bogaty. Właściwie, dlaczego? Patrzysz na sąsiadów, znajomych, przyjaciół, którzy podobnie jak ty zaczynali z dokładnie tego samego poziomu i doszli do sporych pieniędzy. Ty jakoś odstajesz. Dlaczego?


1. Wcale nie chcesz być bogaty


Żyjemy w kulturze, w której zawsze ważne były hasła: Bóg, honor, ojczyzna. Wychowano nas w kulcie bohaterstwa i męczeństwa i tak naprawdę naszymi bohaterami są ci, którzy ginęli za kraj, a nie ci, którzy całe życie ciężko pracowali i uczciwie płacili podatki, aby dobrobyt ogółu wzrastał. Nie bez powodu, lubimy mówić, że pierwszy milion trzeba w życiu ukraść, a zamożne osoby traktujemy, jak cwaniaków i spryciarzy. Być może tu właśnie leży przyczyna, dla której wcale nie chcesz się wzbogacić.


2. Pracujesz zupełnie nie tam, gdzie powinieneś


To kolejny w powodów który, jest niestety bliski wielu z nas. Bardzo często latami harujemy w kiepskich firmach, za wyjątkowo nędzną pensyjkę i wciąż narzekamy, a jednocześnie brakuje nam odwagi, aby cokolwiek zmienić. Nasza frustracja stale rośnie i coraz więcej zarobionych pieniędzy tracimy na to, aby odreagować stres. Nie ma sensu tkwienie w tym kole przez długi czas i im szybciej uciekniemy z kiepskiej pracy, tym lepiej dla nas.


3. Nie inwestujesz w swoje umiejętności


Nie ma siły, człowiek, który się nie uczy, nie rozwija się, a stanie w miejscu doprowadza z czasem do tego, że młodsi i zdolniejsi nas wyprzedzają. Trzeba stale rozwijać swoje umiejętności, nieustannie zdobywać wiedzę i uczyć się, po to, aby być coraz lepszym i lepszym, w tym, co robimy. To jedyna szansa na bycie cenionym pracownikiem.


4. Nie dbasz o siebie


Profilaktyka, regularne badania, sport, zdrowe odżywianie to podstawa. Jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć, musimy dbać o swoje zdrowie. Zresztą nie tylko o zdrowie, ale i o wygląd. To prawda, że jak cię widzą, tak cię piszą i zaniedbanemu panu ze sporym brzuszkiem i nieogolonym policzkiem naprawdę trudno zrobić karierę w biznesie. Troska o siebie, jakkolwiek płytko to nie zabrzmi, jest naprawdę ważna, a nasz wygląd świadczy o nas, bo po prostu ludzie na nas patrzą.


5. Tracisz czas


Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak słabo radzimy sobie z gospodarowaniem naszym czasem. Tracimy godziny na bezsensowne oglądanie głupich seriali, rozmowy przez telefon czy media społecznościowe. Nie potrafimy pracować efektywnie i ulegamy rozpraszaczom, gdy tylko się pojawią. Nieumiejętność zarządzania czasem pracy i czasem odpoczynku, bo to niemniej ważne to przyczyna tego, że życie przecieka nam przez palce.


6. Jesteś w kiepskim związku


Nie ma nic gorszego niż partner, który cię nie rozumie, ma zupełnie inne cele życiowe i priorytety. Jeśli nie dojdziesz do porozumienia z partnerem i nie ustalisz, co jest ważne dla was obydwojga, do niczego w życiu nie dojdziesz. Niestety, oszczędzanie, inwestowanie, a nawet budowa własnej działalności gospodarczej to gry zespołowe i niewiele da się zrobić pojedynczo, zwłaszcza, gdy partner lub partnerka nie daje ci odpowiedniego wsparcia.


7. Masz złych znajomych


Ludzie są bardzo różni i trzeba dbać o to, z kim wchodzimy w relację. Niewiele w życiu osiągniesz, jeśli otaczasz się ludzi bez ambicji, myślącymi płytko i pozbawionymi fantazji. Konstruktywne rozmowy, zaufanie, zyskiwanie wiedzy i czerpanie garściami z cudzych doświadczeń to podstawa rozwoju. Otaczanie się znajomymi, którzy tylko biorą, nie dając nic w zamian to po prostu strata czasu, a na to życie jest zbyt krótkie.