Kontrakt CFD – jak go wykorzystać na giełdzie?
Kontrakty CFD to obecnie bardzo popularne instrumenty finansowe, w które inwestuje coraz większa ilość inwestorów. Możliwość prowadzenia inwestycji ze stosunkowo małym kapitałem, a także możliwość szybkiego wzbogacenia się przyciąga coraz większe rzesze nowych użytkowników. Niemniej należy pamiętać, że kontrakty CFD poza szybką możliwością zysków, mogą prowadzić także do dużych, a przede wszystkim dynamicznie postępujących strat kapitału.
Inwestowanie za pośrednictwem kontraktów CFD to kusząca możliwość, oczywiście znacznie bardziej rentowna niż lokowanie oszczędności na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Jednak trzeba pamiętać, że brak doświadczenia, odpowiedniej wiedzy oraz zabezpieczenia może prowadzić do niepożądanych sytuacji.
Kontrakty CFD – czym konkretnie są?
Wszyscy użytkownicy, którzy inwestują w kontrakty CFD, nie są faktycznymi, a może rzeczywistymi posiadaczami instrumentów bazowych, a wyłącznie spekulują na temat ich wartości, tak samo bieżącej, jak i przyszłej. Tym samym tego rodzaju inwestycje przede wszystkim wykorzystują dźwignię finansową, która w branżowym żargonie finansistów określana jest jako lewar. W tym konkretnym przypadku taka dźwignia finansowa działa tak, że do przeprowadzenia konkretnej operacji wystarczy zaledwie ułamek pełnej wartości danej transakcji.
Ponadto w przypadku bardzo wysokiej dźwigni finansowej sam inwestor może zawierać transakcję, nawet o wartości kilkadziesiąt razy większej niżeli wartość całej zdeponowanej kwoty. W ramach powyższego trzeba również jasno zaznaczyć, że przy zastosowaniu takiej dźwigni bezsprzecznie trzeba liczyć się z możliwością bardzo dużych strat, ale także zysków.
Kontrakty CFD – czym różnią się od innych instrumentów finansowych?
Jak już zostało to wspomniane, kontrakty CFD cieszą się ogromną popularnością pośród graczy giełdowych. Niemniej posiadają wiele istotnych cech, które definitywnie odróżniają je od innych instrumentów na rynku finansowych:
· jest przede wszystkim instrumentem pochodnym tzw. derywatem, a więc nie jest papierem wartościowym, a jego wartość zależy od tzw. instrumentu bazowego, gdzie dana osoba nie staje się bezpośrednim właścicielem takiego aktywa,
· ma możliwość działania na zasadzie dźwigni finansowej,
· posiada wysokie zdolności do zajmowania pozycji długiej, kiedy konkretna osoba sądzie, iż ceny będą rosły albo krótkiej, kiedy będą spadały,
· każdy trader może zarabiać tak samo na wzrostach, jak i spadkach,
· kontrakty CFD stanowią bardzo elastyczną formę inwestowania.
To wszystko sprawia, że kontrakty CFD stanowią bardzo atrakcyjną formę inwestowania kapitału. Przede wszystkim z uwagi na dźwignię finansową, która pozwala na dynamiczne uzyskiwanie w bardzo krótkim okresie czasu dużych zysków. Jednak trzeba pamiętać, że tak samo jak osiąganie szybkich zysków jest możliwe, tak wysoce prawdopodobne jest ponoszenie dużych strat kapitałowych.
Na stronie https://haloczestochowa.pl/ znajdziesz więcej porad dotyczących tego, w jaki sposób pomnażać oszczędności na giełdzie.