Przejście na walutę kompletnie pozbawioną metalu, opartą wyłącznie na zaufaniu rynkowym ówczesnych kupców stworzyło tzw. weksle. Różne próby zmian w kontekście pieniędzy nie byłyby tak widoczne, gdyby nie przejście z monet na papierowe banknoty. Dlaczego zdecydowano się na taki ruch i kiedy to się stało?
Ciekawą formą płacenia, zupełnie odmienną niż nasze dzisiejsze rachunki walutowe w euro lub chf były tzw. angielskie kije. To prawdziwe, początkowo drewniane kije z nacięciami oznaczającymi sumę. Różdżka podzieliła się na dwie połówki, tak że nacięcia były widoczne na obu z nich. Co ciekawe na samym początku kije te reprezentowały zeznanie podatkowe. W miarę upływu czasu okazało się, że różdżki mogą również służyć jako pieniądze i w obiegu w Anglii były aż do XVIII wieku.
Po więcej ciekawostek ekonomicznych zapraszamy na stronę https://ezielona.pl/.
Papierowe weksle, początkowo tzw. pieniądze depozytowe, mogły zostać wydane „na okaziciela”, więc każdy mógł je wymienić na monety w banku. Już w XI wieku w Chinach rachunki papierowe rozwinęły się w najnowocześniejsze wówczas banknoty. W Europie pierwsze banknoty pojawiły się w 1661 r., kiedy zostały wydane przez bank w Sztokholmie, a powodem był brak srebrnych monet. Jednak ludzie niechętnie je akceptowali, zwłaszcza, że nie miały jeszcze takiego znaczenia i mogło się zdarzyć, że bank nie może pokryć swojego zobowiązania.
Te prawdziwe, dzisiejsze banknoty pojawiły się na dobre w XX wieku. Na przykład w Stanach Zjednoczonych tysiące banków, często wraz z władzami lokalnymi, wydawało banknoty w starym stylu aż do 1913 r. Z kolei w Austrii i innych krajach europejskich pieniądz papierowy i obowiązek zaakceptowania go były zgodne z prawem w ramach pokrycia długów państwowych dopiero po wojnach napoleońskich. Warto dodać, że zwykli ludzie bardzo długo się bronili przed banknotami.
Dopiero w XX wieku banknoty całkowicie oddzieliły swoje oparcie od metali szlachetnych, więc ich posiadacze nie mogli już wymieniać ich na metal szlachetny w stałej proporcji. Obecnie metale szlachetne są przedmiotem handlu.
Dziś pieniądze to już nie tylko moneta i papier, ale także zapisy w systemach komputerowych. Jednak nadal to państwo jest gwarantem waluty, ale pośrednio również wszyscy jej posiadacze.